A tréler (trailer) fogalma
A pótkocsi, az utánfutó és a tréler jelentése az irodalom szerint azonos. Kialakítása attól függ, hogy mi a szállítmány, azonban mindig igaz rá, hogy motort, meghajtóerőt nem tartalmaz, a vontatásához másik járműre van szükség.
A trélerekre a KRESZ más szabályokat alkalmaz.
Sebességkorlátozás
Bármely jármű sebességét, mely utánfutót vontat, csökkenteni kell, kivéve a lakott területen belül maximálisan megengedett 50km/h-t. A sebesség határ minden estben azonos: autópályán 80 km/h, autóúton 70 km/h.
Fékkel / fék nélkül
Van ráfutófékkel ellátott és fék nélküli pótkocsi. A fék nélküli utánfutók jellemzően kisebbek, míg a ráfutófékesek (mechanikus vagy hidraulikus) inkább nagyobb teherbírásúak, sokszor 750 kg-nál nehezebb összsúlyúak.
A trélerek típusai
Méret szerint
- Könnyű pótkocsi: össztömege maximum 750 kg (B kat. jogosítvánnyal húzható)
- Nehéz pótkocsi: össztömege 750 kg felett (B kat. jogosítvánnyal akkor vontatható, ha akkora autóhoz van csatlakoztatva, a vontatmány összetömege nem haladja meg a személyautó tömegét és a kettő együttes tömege max. 3500 kg)
- Félpótkocsi: ide sorolhatók a nyerges vontatók (kamionok) pótkocsija
Típus szerint
Kerékpár utánfutó
- A kerékpárokhoz csatlakoztatható utánfutó érdekes dolog, javarészt áru-, gyermek-, illetve állat szállítására is alkalmas.
Motor, quad tréler
- A kerékpárhoz hasonlóan motorra csatlakoztatható tréler (motoros kuli) is létezik. Ebből is számos mérettel találkozhatunk, akad olyan is, mellyel a motorozás lényege, pl. a dugóban történő manőverezhetőség nem csökken, de a sebességkorlátozás bizonyos esetekben már életbe lép.
- Motor-, quadszállító tréler: Itt már fékes és fék nélküli változat is előfordul. Akár egy, de több motor és quad szállítására is található igény szerinti méretben, mely lehet zárt – ponyvás, dobozos – és nyitott. Rendelkezésre áll olyan, melynek valamely oldala rámpaként funkcionál, dobozosnál ez jellemzően a hátsó ajtó, de van billenős változatban is.
Az SH Autómentő egyszerre 10 db motort is el tud szállítani.
Állatszállító tréler
Az állatok fajai, méretei és mennyisége alapján igencsak eltérőek lehetnek. Méretük egészen a legkisebb személygépjárműre kapcsolható kutyaszállítótól, a robosztus kamionra csatlakoztatható, több emeletes, 3 tengelyes pótkocsiig is terjedhet. Az állatokat jellemzően ponyvás vagy merev falú utánfutókban, pótkocsikban szállítják – az ijedős lovak esetében ez különösen fontos szempont –, de szembejöhet velünk 1-1 kisebb változat is.
Jet-ski, csónak-, hajószállító tréler
Amennyiben csak egy darab vontatása történik, úgy leggyakrabban fék nélküli trélerről beszélünk, ami 750 kg össztömeg alatti. Amennyiben több tengelyes utánfutón több jármű vontatása történik, úgy mind a vontató, mind a vontatmány kategóriába soroltsága változik.
Méretüktől függően szintén nagy a mozgástér a vontató és a vontatmány műszaki adatait illetően. Aki saját (nem tengerjáró és több száz ember befogadására alkalmas) hajóját szeretné elvontatni A-ból B-be, akkor valószínűleg egy fékkel, csörlővel, rögzítőkkel és párnákkal ellátott két tengelyes trélert fog alkalmazni.
Mezőgazdasági pótkocsi
Az egytengelyestől, a háromtengelyesig, a zárttól a nyitottig bármely fajtájával találkozhatunk annak függvényében, hogy éppen milyen célt szolgál.
Ezek a teljesség igénye nélkül a következőek: billenő felépítményes pótkocsi, billenőplatós pótkocsi és lehordószerkezetes pótkocsi.
A pótkocsik a mezőgazdasági gépek elengedhetetlen tartozéka.
Autószállító, autómentő tréler
Az autószállító tréler nagyságát és kialakítását a szállítandó jármű határozza meg. Mindig speciális rögzítő eszközökkel van ellátva. A nyerges vontatóhoz csatlakoztatható típusokon sokszor akár 10 autó is elfér, így a személygépkocsik szállítási költsége jelentősen lecsökken. Jó lehetőség ez pl. az autókereskedések számára, akik közúton fuvaroznák a frissen beszerzett járműparkot.
- A „kicsi”, egy autóhoz alkalmazkodó trélert legtöbbször autómentősök használják. Létezik egy-, két-, háromtengelyes változatban is. Az SH Autómentő hosszított trélere egészen 2,8 t össztömegű és 7 m hosszú gépkocsikat is el tud szállítani. Így az autómentés viszonylag egyszerű és gyors, mert ezzel a vontatmánnyal még szűk utcákba, alacsony mélygarázsokba is be lehet menni, nem úgy, mint a magasabb, nehezebben forduló platós autókkal.
Lakókocsi
Igen, a lakókocsi is trélernek számít. Egy olyan vontatmány, ami akár lakhatás céljára is használható. Viszont arra oda kell figyelni, hogy mozgás közben a lakókocsiban személy nem tartózkodhat.
Egyéb fajták
A fenti felsorolás a teljesség igénye nélkül történt, rengeteg típus létezik még. Gyakorlatilag bármi, amit el tudnak vontatni, azt trélernek nevezzük. Az ember pedig mindent kitalál a kényelme érdekében. Vannak katonai célt szolgáló trélerek (ilyen többek között a gulyáságyú is), de mezőgazdasági és más speciális célt szolgáló vontatmányok is.
Tréler a köznyelvben, a leggyakrabban használatos szövegkörnyezetben
A laikus számára a tréler kifejezés hallatán azonnal az autómentő, furgonmentő jut eszébe, amikor a lerobbant járművet csörlőzést követően tréler segítségével elvontatják a helyszínről és megadott helyre szállítják. A tréler kifejezést valóban más jármű vontatása során alkalmazzuk a leggyakrabban, azonban jobb, ha tudjuk: a tréler kifejezés az összes pótkocsira, utánfutóra egyaránt értendő, pusztán a szó eredete idegen.
Ha szeretné, hogy autóját biztonságos és gyors autószállító trélerrel fuvarozzuk el A-ból B-be, keressen minket! Non stop rendelkezésre állunk.
Kérdése van? Állunk rendelkezésére!
- Kérjen személyre szabott ajánlatot
- telefonáljon: Steiner Zoltán – 06 70 370 9262
- írjon e-mailt: team (@) shautomento.hu
- hívjon Viberen
- keressen Facebookon
Ha tetszett a cikk, ossza meg ismerőseivel!